Oficjalne forum pomocy serwisu PUN.pl

Niestety, nikt nie powie Ci czym jest FluxBB - musisz go poznać sam!

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2015-11-15 21:41:40

pro14ab
Moderator
Skąd: C:\users\pro14ab
Dołączył: 2013-01-20
Liczba postów: 1,198
WWW
Windows 7Chrome 46.0.2490.86

JA i PUN

Zapraszam na głupie opowiadanie [dblpt]D

  • Początek

Pewnego dnia postanowiłem stworzyć forum z kolegą o mojej rodzinnej miejscowości nasze pierwsze kroki zaczęły się na hostingu "konkurencji" która chyba obecnie już nie istnieje. Nasze forum było mało znane a bardzo dużo na nim pisaliśmy (o wszystkich wydarzeniach itd) robiliśmy wszystko by nasze forum przyciągało wzrok (dodawaliśmy wszystkie nie potrzebne rzeczy typu zegarki, pogoda itd  [dblpt]zadowolony[dblpt]  - ale wtedy człowiek jeszcze nie wiedział, że to wszystko jest zbędne i tylko zaśmieca forum  [dblpt]tak[dblpt] ) ale pewnego dnia od tych darmowych dodatków nasze forum się "rozwaliło" i najgorsze, że to była moja wina [dblpt]P Załamani faktem, że straciliśmy pierwszych użytkowników, wiele postów i już jakąś rozpoznawalność porzuciliśmy temat forum na jakiś miesiąc. Po wielu namowach kolegi postanowiliśmy zrobić to jeszcze raz ale tym razem może na innym hostingu po 2 dniach szukania tego najlepszego trafiliśmy na PUN - miał wszystko co tylko mogliśmy sobie wymarzyć. [sred]) Siedzieliśmy cały dzień nad budową naszego forum i "ulepszaniem" go, po paru tygodniach istnienia forum dalej nie było aktywności [dblpt][slash] wiec zaczęliśmy intensywne reklamy. [dblpt]P  Jednym, z miejsc gdzie pojawiła się reklama był PUN (I tu się zaczyna historia pro14ab w pewnym sensie) NASZA REKLAMA  [dblpt]applause[dblpt] wtedy jeszcze mieliśmy wspólne konto na punie ale najczęściej ja go używałem bo znów chciałem ciągle ulepszać forum i mogłem przy stylowym FAQ siedzieć cały dzień [dblpt]P Wyżej napisałem, że tu zaczyna się historia pro14ab, podczas modyfikacji forum metodami prób i błędów zrozumiałem jak działa HTML i CSS a ja chyba jednak się trochę kojarzę z skryptami na punie [dblpt]P

  • Drugie forum

Po paru latach prowadzenia forum nasze forum było bardzo znane w naszej okolicy i nie tylko ale z czasem zaczęło nas to męczyć i forum coraz bardziej przymierało nic tam się nie działo już od około 2013/14. Podczas umierania mojego pierwszego forum postanowiłem stworzyć nowe forum graficzki.pun.pl inspiracją forum było styles.pun.pl. Głównym celem forum było tworzenie stylii dla puna, pomaganie nowym forum z stylem, robienie grafiki dla puna (loga, rangi graficzne, ikonki itd..) - moja "grafika" to było coś okropnego [dblpt]P Moje pierwsze style były robione w tak okropny sposób, że teraz chyba bym się załamał gdybym to zobaczył - chodzi mi głownie o  kod  [dblpt]please[dblpt] ale każdy od czegoś zaczyna [dblpt]P Jak już pisałem, pomagałem nowym forum i jednym z osób którym pomagałem była Tiga - świetna dziewczyna, robi zaj*** grafikę! To ona pomogła mi rozkręcić graficzki.pun.pl bo już wtedy robiła naprawdę dobre prace w gimpie. Inną osobą której pomagałem był Adriano42 (teraz częściej Dashe) - fan PBF, śmieszny typ ;P Adrian był kolejną osobą która często chciała pomagać mi przy forum niestety jego kolegą był xortdan którego w tamtych czasach bardzo nie lubiłem bo często kopiował kogoś pomysł na fora w tym i moje [dblpt]P Teraz ciągle utrzymuje z nim kontakt naprawdę spoko koleś [sred]) Historia się powtarza i on się dołącza do ekipy forum.
Poznałem jeszcze wiele innych osób dzięki temu forum: Dayron, Hoffman Miyamoto, LostOfFate, Baczus, beniek i wiele innych. Nie pamiętam jednej nazwy z forum a to był naprawdę fajny koleś [dblpt]good[dblpt] . Kolejne moje forum umarło, czekałem na obiecywany FLUX i myślałem, że jeszcze otworze forum ponownie ale jak wiadomo do tej pory fluxa nie ma na starych forach. Forum obecnie jest już skasowane. Gdy prowadziłem forum nauczyłem się podstaw JS metodą prób i błędów jak HTMl'a i CSS'a

  • Trzecie forum

Podczas upadku mojego forum Adriano42 i Xortdan założyli skryptowo.pun.pl po pewnym czasie tam dołączyłem była z nami też Tiga. Po pewnym czasie Tiga poszła w swoją stronę, zostawiła puna tak samo jak Adriano42. Obecnie na forum zaglądam tylko ja ale widzę, że i skryptow.pun.pl już umiera lub umarło. Obecnie jedynym forum za które czuje się jeszcze odpowiedzialne jest to ponieważ dostałem moderatora ale i tu nie jest zbyt dobrze. [dblpt][slash] Nie wiem ile jeszcze będę na punie aktywny bo jak to się mówi "kto stoi w miejscu ten się cofa".


  • Dlaczego od zawsze pomagam za darmo?

Na samym początku chciałem się uczyć bo strasznie mnie kręciły jakieś nowe wyzwania na kody. Obecnie pomagam już z przyzwyczajenia ale teraz czasem nawet nie dostanę głupiego słowa "Dziękuję" (Jedynymi osoba która przez tyle lat coś więcej zrobiła niż podziękowało to byli piotr0488  [dblpt]beer[dblpt] i Viola z forum wielkaemigracja)

  • Dlaczego pro14ab?

Przypadkowa zlepka [dblpt]P

  • Czego się nauczyłem przez tyle lat na punie?

Nauczyłem się HTML CSS I JS(troszkę) WSZYSTKO METODĄ PRÓB I BŁĘDÓW, nigdy nie używałem poradników bo i tak ich nie rozumiałem [dblpt]P   
Nie wiem co bym teraz robił gdyby nie pun to własnie dzięki punowi nauczyłem się tworzenia stron co też miało w minimalnym stopniu wpływ na wybranie technikum informatycznego.

  • Moje plany

Najbliższe:
1. Odejście od puna - nie wiem kiedy to nastąpi ale wiem, że muszę to zrobić.
2. Chcę kodować strony za kasę (częściowo już się to udaję)
3. Założyć kanał na YT [dblpt]P
Pewnie więcej jest tych planów ale w tej chwili nawet już nie pamiętam wszystkiego [dblpt]P
Plany na przyszłość:
1. Utrzymywać się z informatyki może jakiś Hosting opart na Punie [dblpt]P lub jakiś serwis PC
2. Zrobić prawko  [dblpt]good[dblpt]

  • Podziękowania:

Pierwszą osobą której chce podziękować jest oczywiście Tomek gdyby nie on nie nauczył bym się tyle rzeczy i nie poznał tyle fajnych osób [sred]) Następne osoby to Tiga, Adriano42, xortdan ludzie których nigdy nie widziałem ale rozmawiałem z nimi jakbym znał ich od zawszę. Kolejne osoby to wszyscy użytkownicy moich for, pamiętam wiele nazw z forum ale nie mam tyle czasu by je wszystkie wypisać. Chce jeszcze podziękować użytkownikom "piotr0488" i "Viola" za małe w$paracie.
Ostatnia grupa której chce podziękować są użytkownicy tego forum w szczególności: ukaszf9, Dares, Xn (pewnie jeszcze o kimś ważnym zapomniałem).
Nie pozdrawiam i nie dziękuje użytkownikowi ten1000 - osoba pewnie bardzo smutna której nic nigdy nie pasowało [dblpt]mad[dblpt]
PS: Zaraz bym zapomniał podziękować osobom z GG które dalej piszą tak jak np. Weronika, ElDragones  [dblpt]good[dblpt]

  • Po co to napisałem?

Właściwie nie wiem ale czułem taką potrzebę i tak nikogo to nie interesuję [dblpt]P To coś może w formie pożegnania by nie odejść bez słowa z puna.

https://www.youtube.com/watch?v=pX-yx78nkgQ


Discord: pro14ab#3318
>> GitHub <<
Polecam

Offline

#2 2015-11-16 15:49:03

ElDragones
Użytkownik
Dołączył: 2014-08-23
Liczba postów: 71
WWW
Windows 7Chrome 46.0.2490.86

Odp: JA i PUN

OoO.. Smutna to wieść, że odchodzisz w bezkresną internetową dal. Chciałbym ci podziękować za twoją ochoczą pomoc. Za trud jaki musiałeś znieść z moja osobą i wiele, wiele innych rzeczy za które mogę ci podziękować z mojej strony. Cieszę się, że cię w ogóle poznałem. Gdyby nie ty, dawno pewnie bym odszedł z tego puna.

Życzę ci też wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia, które jest tam gdzieś poza forum. Zdania prawka za pierwszym razem, dobrego prowadzenia kanału na youtube i zysków z kodowania stron! [dblpt])

A! Proroczku, Jak założysz sobie kanał na Youtube, to daj mi pierwszemu znać. Z przyjemnością ci dam pierwszego suba. Poza tym z chęcią bym współpracował z tobą na tamtym serwisie.


Mam własny kanał na Youtube! Zapraszam na: https://www.youtube.com/channel/UC2kMvJ … 36biY5nMoA
Poza tym, szukam ludzi zainteresowanych Nazoomą na facebooku: https://web.facebook.com/zomblog

Offline

#3 2015-11-16 17:07:03

pro14ab
Moderator
Skąd: C:\users\pro14ab
Dołączył: 2013-01-20
Liczba postów: 1,198
WWW
AndroidChrome 44.0.2403.133

Odp: JA i PUN

Dzięki wielkie, dogadamy się jeszcze w sprawie yt [sred])


Discord: pro14ab#3318
>> GitHub <<
Polecam

Offline

#4 2015-11-16 17:56:22

Dark Dante
Użytkownik
Dołączył: 2015-07-23
Liczba postów: 124
WWW
Windows 7Chrome 46.0.2490.86

Odp: JA i PUN

Szkoda, że nas opuszczasz. Co prawda jestem od niedawna ale co nie spojrzę w tematy z prośbami pomocy to odzywasz się jako pierwszy. Jak już założysz ten kanał to i ja liczę na link coby popatrzeć na twórczość naszego moda.


"I stałem się Śmiercią, niszczycielem światów." - Robert Oppenheimer

97118335188872553149_thumb.jpg

Offline

#5 2015-11-16 18:11:43

pro14ab
Moderator
Skąd: C:\users\pro14ab
Dołączył: 2013-01-20
Liczba postów: 1,198
WWW
Windows 7Chrome 46.0.2490.86

Odp: JA i PUN

Jeszcze tak szybko was nie opuszczam ale tylko zapowiadani. Na pewno będę tu zerkał czasem o ile jeszcze będzie PUN [sred])


Discord: pro14ab#3318
>> GitHub <<
Polecam

Offline

#6 2015-11-23 15:45:00

ukaszf9
Użytkownik
Dołączył: 2011-08-01
Liczba postów: 1,335
Windows 7Chrome 46.0.2490.86

Odp: JA i PUN

Jeżeli chodzi o kodowanie szablonów - na obecną chwilę nie masz czego szukać bez znajomości:
- html5
- css3
- javascript (podstawy)
- php (podstawy)
- rwd (media quires, bootstrap itp.)
- jQuery (jako biblioteki)
- WordPress (każda firma wymaga przynajmniej znajomości jednego z cms'ów, to tylko przykład)
- angielski (największa bolączka, bo nigdy nie wiadomo do końca na jakim poziomie)
- znajomość Photoshopa (głównie do pocięcia na klastry, ale czasami i prostych operacji)
- SQL + MySQL (z reguły to MySQL ale i postgresql itp.)
+ kilka zrealizowanych projektów. Niekiedy wymagają nawet profili na jakich się udzielasz na forach do wglądu (czy czasami nie za dużo w CV sobie wpisałeś [sred])).

To tak na zachętę.

Offline

#7 2015-11-23 16:47:39

pro14ab
Moderator
Skąd: C:\users\pro14ab
Dołączył: 2013-01-20
Liczba postów: 1,198
WWW
Windows 7Chrome 46.0.2490.86

Odp: JA i PUN

@ukaszf9, mam jeszcze parę lat zanim zacznę szukać stałego źródła pieniędzy więc spokojnie wszystko do ogarnięcia, skoro ktoś jest w stanie się tego nauczyć to dlaczego ja mam nie dać rady? I nie będę ukrywał, że zmotywowałeś i jeszcze dałeś pełną listę nad czym muszę popracować. Obecnie wygląda to tak, że mam zamiar napisać do jakiś małej firm w okolicy która potrzebuje strony lub potrzebuje przebudowy strony (jak przeglądam FB i grupy/ogłoszenia trochę tego jest) a, że  od czegoś trzeba zacząć to dobra okazja by się wykazać. Jak to mówią: ''Nie od razu Rzym zbudowano'' na wszystko będzie czas [sred])


Discord: pro14ab#3318
>> GitHub <<
Polecam

Offline

#8 2015-11-23 18:23:05

ukaszf9
Użytkownik
Dołączył: 2011-08-01
Liczba postów: 1,335
Windows 7Chrome 46.0.2490.86

Odp: JA i PUN

pro14ab napisał/a:

potrzebuje przebudowy strony (jak przeglądam FB i grupy/ogłoszenia trochę tego jest)

No to już jakiś pomysł jest, ale bez portfolio (albo chociaż możliwości wykazania wykonanych prac) nie myśl na zainteresowanie jakiekolwiek poważnej firmy, nawet za darmo. Nie wiem też jak wyglądają tego typu ogłoszenia, mógłbyś zarzucić jakimś przykładowym na fb?

pro14ab napisał/a:

ak to mówią: ''Nie od razu Rzym zbudowano'' na wszystko będzie czas

No tak, tylko dzisiaj już coś potrafisz, za rok będzie to nieaktualne (wyolbrzymiam ale zobacz informatyków uczących w szkole po 35+, a 20+... coś jak tworzenie stron na tabelach, a divach). Wystarczy zobaczyć na przeskok z xhtml na html5 ---> w 2010 roku nieliczne książki wgl. poruszały ten temat, dzisiaj to standard. Javascript i najnowsze ecmascript6 też już daje "polepszone" możliwości jak chociażby klasy (które wcześniej robiły/robią za funkcje). CSS2 ---> CSS3, php5 --> php7...

No i papiery ---> wiele osób uważa, że studia nic nie dają. W gruncie rzeczy mają racje, bo liczy się doświadczenie i własna praca ale ten papier to zawsze podpora + ukończona pedagogika daje możliwość zatrudnienia jako nauczyciel (informatyki, przedmiot zawodowy w technikum informatycznym)... zawsze może się znudzić praca w korporacji i "chęć" doskonalenia się (jako nauczyciel zawsze masz sporo lat w zapasie do udoskonalenia by nie wylecieć  [dblpt]mrgreen[dblpt] oczywiście żartuje, ale osób potrafiących programować i osób chcących tego uczyć w szkole to elita).


@edit
Ha, skoro jesteś w technikum to zobacz jaka jest różnica zdawalności pomiędzy E12, a E14.

Ostatnio edytowany przez ukaszf9 (2015-11-23 18:26:31)

Offline

#9 2015-11-23 19:41:23

pro14ab
Moderator
Skąd: C:\users\pro14ab
Dołączył: 2013-01-20
Liczba postów: 1,198
WWW
Windows 7Chrome 46.0.2490.86

Odp: JA i PUN

1.Co prawda portfolio JESZCZE nie ma ale obecnie spore przebicie ma strona na FB wiadomo to nie to samo co strona WWW ale daje radę, na sam początek coś takiego może być i tak potem strona na FB się przyda.

ukaszf9 napisał/a:

nie myśl na zainteresowanie jakiekolwiek poważnej firmy, nawet za darmo.

Weź przestań chyba nawet ty nie wierzysz w to gadanie "zrób za darmo - będziesz miał do portfolio" obecnie nawet jakieś małe sumy (granice 20-50zł [więcej zarabiam na SubSMS  [dblpt]whistle[dblpt]  ale to już swoja drogą] zawsze to dodatkowe 20zł [dblpt]P ) to będzie już dobrze dla mnie, nawet jakbym miał robić szablony pod aukcje na Allegro. Podkreślam, że te osoby które ogłaszają się z prośbą o zrobienie strony to nie jakieś przedsiębiorstwa tylko bardzo małe firmy.
Linkiem Ci raczej nie zarzucę do tych ludzi co piszą na FB ale mogę Ci podać np. link do stronki kolesia który prosił o przebudowę: http://paintball-survival.pl/index.htm (to nie reklama!) Sam przyznasz, że to zgroza.

2.Ja to wszystko widzę te zmiany itd. (jestem na bieżąco z HTML i CSS). Moja wiedza nie ogranicza się do tego co "nauczę" się w szkole bo to chyba jakaś kpina by robić strony na tabelach i np. używać znaczników <b> zamiast <span> i stylizacji CSS. Nie opieraj się też na tym co widzisz na Punie w moim wykonaniu bo za to nikt mi nie zapłacił wiec robię to jak mi się zachce i byle jak. Obecnie mogę powiedzieć, że jeżeli o HTML5 i CSS3 to moje umiejętności są na wysokim poziomie (mówię też o media w CSS), od jakiegoś czasu interesuję się procesorami CSS czyli LESS i SASS bo to ułatwia sporo pracę. Za sobą mam parę kursów Bootstrap'a bo wiadomo, że w czasach smartfonów, tabletów responsywna strona to istotna zaleta. Co do czystego JS to raczej szybko nie siądę bo to jakaś masakra [dblpt]P ale JQ to przyjemność co prawda nie jestem na jakiś wysokim stopniu ale ciągle czegoś się uczę.


Discord: pro14ab#3318
>> GitHub <<
Polecam

Offline

#10 2015-11-23 23:13:45

Baczus
Użytkownik
Skąd: ten spam?
Dołączył: 2010-02-25
Liczba postów: 448
WWW
Windows 7Firefox 42.0

Odp: JA i PUN

Ciekawa historia Lisu i fajnie, że o mnie wspomniałeś  [dblpt]D

W sumie to jesteśmy kolegami po fachu... Nie wiem jak u Ciebie, ale ja mam już zdane E.12 i E.13, a ostatnią (E.14) teraz na zimę będę zdawać i później tylko maturka w maju i... No właśnie. Wiele osób z mojej klasy ucieka od informatyki, bo to nie dla nich... Ja jednak zostaję, bo mocno ukorzeniłem się w pisaniu stron głównie w językach interpretowanych po stronie serwera (tak zwany Back-End stron WWW). Cały czas dopracowuję własny CMS, jednak postanowiłem go nie publikować w necie póki nie będzie ukończony w 100%. To będzie takim moim portfolio w czasie szukania pracy. A przed pracą, kto wie, może zobaczymy się na studiach informatycznych na jakieś uczelni [dblpt]D

Póki co nie dziwię się Tobie, że planujesz odejść z forum, bo sam wiem co to znaczy zostać wciągnięty przez inne zobowiązania. Mimo wszystko mam nadzieję, że będziesz zaglądać tutaj chociaż z sentymentu [sred])

Offline

#11 2015-11-24 11:53:46

ukaszf9
Użytkownik
Dołączył: 2011-08-01
Liczba postów: 1,335
Windows 7Chrome 46.0.2490.86

Odp: JA i PUN

pro14ab napisał/a:

Weź przestań chyba nawet ty nie wierzysz w to gadanie "zrób za darmo - będziesz miał do portfolio" obecnie nawet jakieś małe sumy (granice 20-50zł [więcej zarabiam na SubSMS    ale to już swoja drogą] zawsze to dodatkowe 20zł  ) to będzie już dobrze dla mnie, nawet jakbym miał robić szablony pod aukcje na Allegro. Podkreślam, że te osoby które ogłaszają się z prośbą o zrobienie strony to nie jakieś przedsiębiorstwa tylko bardzo małe firmy.

Nawet mała firma, ale porządna nie da byle komu zrobić strony.
Na temat szkoły nie wnikam ---> ot zależy od szkoły i poziomu i wiedzy nauczyciela i.... itd.

Do każdego kodu powinno się przykładać --> ot jako pracodawca wstukałbym "pro14ab" w wyszukiwarkę google i... no zgadnij, na którym miejscu znajduje się ten serwis po wpisaniu twojego nicku. Oczywiście jak ktoś już zacznie myśleć na poważnie to potrafią i zmieniać nick [dblpt]mrgreen[dblpt] ale to tylko jako ciekawostka.

Offline

#12 2015-11-24 13:44:06

pro14ab
Moderator
Skąd: C:\users\pro14ab
Dołączył: 2013-01-20
Liczba postów: 1,198
WWW
AndroidChrome 44.0.2403.133

Odp: JA i PUN

ukaszf9 napisał/a:

Do każdego kodu powinno się przykładać --> ot jako pracodawca wstukałbym "pro14ab" w wyszukiwarkę google i... no zgadnij, na którym miejscu znajduje się ten serwis po wpisaniu twojego nicku. Oczywiście jak ktoś już zacznie myśleć na poważnie to potrafią i zmieniać nick  ale to tylko jako ciekawostka.

To proste, że zmiana nicku (może nie tyle zmiana co nowy) to pewne bo nick z liczbami jest gorzej zapamiętywany a kolejna sprawa jest taka, że obecny nick  jest zbyt "przesiakniety" PUN'EM.


Discord: pro14ab#3318
>> GitHub <<
Polecam

Offline

#13 2016-02-02 23:46:42

Hoffman Moritsu
Użytkownik
Dołączył: 2012-07-02
Liczba postów: 127
Windows 7Firefox 44.0

Odp: JA i PUN

Przepraszam, że dopiero teraz piszę w tym wątku, to jest tak późno, jednak od wieków nie wchodziłem na samego puna i nie będę się rozpisywał dlaczego [dblpt])

Z mojej strony, co prawda nie wiele mam do dołożenia z racji tego, że raczej (a nawet na pewno) o wiele więcej brałem niż dawałem i nie specjalnie miałem okazję się odwdzięczyć, pozostaje mi chociaż szczerze powiedzieć: ,,Wielkie dzięki!", za całą pomoc jaką od Ciebie otrzymałem i bez której moje forum nie rozwinęło by się tak bardzo jak można to obserwować teraz (tak, wiem, że jest jeszcze wiele do poprawy [dblpt]rolleyes[dblpt] ).
Dziękuję też za wszelkie rady i pomoc udzieloną w zakresie nauki HTML'a i CSS'a. Momentami, kiedy się zgubię na jakichś kompletnych podstawach chętnie powracam do archiwum [sred])

Tak więc jeszcze raz wielkie dzięki za wszystko co zrobiłeś dla mnie oraz dla mojego forum, i wszystkiego najlepszego w przyszłości, zwłaszcza na drodze zawodowej [sred])

P.S. Przepraszam za ewentualne błędy językowe, ponieważ o późnych porach raczej kiepsko z moją polszczyzną, jednak ten temat tyle już czekał na mnie, że nie chciałem tego przekładać [sred])

Ostatnio edytowany przez Hoffman Moritsu (2016-02-02 23:49:57)

Offline

#14 2016-02-03 19:53:04

pro14ab
Moderator
Skąd: C:\users\pro14ab
Dołączył: 2013-01-20
Liczba postów: 1,198
WWW
Windows 7Chrome 48.0.2564.97

Odp: JA i PUN

Hoffman Moritsu napisał/a:

wszystkiego najlepszego w przyszłości, zwłaszcza na drodze zawodowej

Dzięki  [dblpt]good[dblpt]


Discord: pro14ab#3318
>> GitHub <<
Polecam

Offline

#15 2016-02-06 21:21:43

mimorek
Użytkownik
Dołączył: 2015-01-20
Liczba postów: 19
Windows XPFirefox 42.0

Odp: JA i PUN

Oj co ja czytam ? ja tez bardzo Ci dziękuję za pomoc, której nigdy mi nie odmówiłeś [dblpt]) czasami czułam że "o za dużo" proszę ale sugerowałam się że pytam o rzeczy błahe dla Ciebie a ciężkie do pojęcia dla mnie [dblpt])
....  to właśnie dzięki Tobie zaczęłam uczyć się HTML [dblpt])


Wszystkiego dobrego Ci życzę!  Jesteś nie tylko sympatycznym ale dobrym człowiekiem [dblpt])

Offline

Użytkowników czytających ten temat: 0, gości: 1
[Bot] ClaudeBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB

Darmowe Forum
instictrpg - psw - plazmacraft - siedemmiracle - a-p-w